Podmenu:

Křesťanská akademie

Další informace o České křesťanské akademii na webu: http://www.krestanskaakademie.cz/

Aktuální program

čtvrtek 12.1.2017 - Jefim FIŠTEJN: Svět v roce 2017 – hrozby a naděje
J. Fištejn je česky píšící publicista, esejista a scenárista. Narodil se v ukrajinském Kyjevě. Od roku 1969 žil v Praze, kde pracoval jako překladatel. Po podpisu Charty 77 byl pronásledován a donucen emigrovat. Působil pak jako politický komentátor rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa, kde se specializoval především na středoevropskou a východoevropskou oblast. Po převratu se vrátil a byl několik let šéfredaktorem Lidových novin. Od devadesátých let je externím spolupracovníkem rozhlasové stanice Český rozhlas Dvojka.
Jeho přednáška se bude týkat vztahů USA a Ruska, situace na Středním Východě a pohovoří o obecných hrozbách evropské civilizace.

čtvrtek 23.3.2017 - Ondřej KUNDRA: Třetí dezinformační válka
Máme se bát dezinformací? Jak se v záplavě řady protichůdných zpráv vyznat? A jde to vůbec?
Ondřej Kundra je český novinář. S Respektem spolupracuje od roku 1999, nyní je stálým členem redakce. Ve svých textech popisuje především dobrodružný svět české politiky se zaměřením na korupci a veřejné zakázky, působení ruských tajných služeb v Evropě a islámský radikalismus. U nakladatelství Akademie vydal dvě knihy - „Meda Mládková. Můj úžasný život“ a „Putinovi agenti. Jak ruští špioni kradou naše tajemství“.

středa 5.4. 2017- Prof. Mgr. Martin C. PUTNA, Dr. - Od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi
Proč a jak rozumět ruským duchovním dějinám a proč se zajímat o Ukrajinu?
Martin C. Putna je český katolický literární historik a kritik, překladatel, zpěvák, moderátor a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jedním jeho tématem je literatura ruského exilu 20. století. Vzhledem k sílícímu politickému vlivu Ruska napsal knihu „Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity“. Jiné jeho literární téma se týká reflexe společenského a duchovního dění v letech kolem sametové revoluce.

čtvrtek 4.5.2017 již v 18:00! - Mons. Václav MALÝ : Papež František a jeho výzvy
Papež František v čele katolické církve získal svými kroky respekt napříč duchovními, kulturními i společenskými hranicemi. Čím tak zaujal?
Václav Malý je římskokatolický pomocný biskup pražský. V širokou veřejnou známost vešel za sametové revoluce v roce 1989, kdy moderoval velká lidová shromáždění. Byl spoluzakladatelem a prvním mluvčím Občanského fóra. Kromě práce v církvi jezdí po zemích, ve kterých se vyskytují političtí vězni. Navštěvuje jejich rodiny a snaží se je psychicky podpořit. Sepisuje petice a nenásilnou formou bojuje proti tamějším režimům.

čtvrtek 8.6.2017 - Prof. Ivana Noble, PhD. : O fundamentalismu
V čem teologie může pomoci člověku a církevnímu společenství, aby jejich čtení biblických textů, jejich duchovní život a jejich životní praxe byly zakotvené, ale ne fundamentalistické.
Ivana Noble přednáší teologii na Evangelické teologické fakultě UK v Praze, od roku 2016 vede Ekumenický Institut ETF UK. Bohosloví vystudovala na Husitské teologické fakultě a na katolické Heythrop College Londýnské univerzity.

úterý 3.10.2017 - Bohdan MIKOLÁŠEK: Jak „to normální“ mohlo přežít normalizaci?
Tematicky zaměřený koncert plný písní z autorovy minulé i současné tvorby, do které se často promítaly zásadní události našich dějin. Recitál bude prokládaný vzpomínkami na časy normalizační (po vpádu vojsk Varšavské smlouvy roku 1968), přes emigraci, až po dnešní návraty do Čech.
Bohdan Mikolášek je elektrotechnický inženýr a písničkář. Věnoval se vždy především hudbě a patří k zakladatelské generaci českého folku šedesátých let. Těžce jej zasáhla okupace Československa, bylo mu zakázáno zpívat na veřejnosti a pak emigroval s celou rodinou. Kromě folkové a písničkářské tvorby se věnuje také skládání soudobé vážné hudby, dirigování a hře na varhany.

úterý 24.10.2017 – Prof. Jaroslav VOKOUN, Th.D.: Otazníky nad Lutherem – 500 let od počátku reformace (přednáška spojená s besedou)
Nejedná se o oslavu Luthera. Nebojme se otevírat kontroverzní témata. Jaké byly jeho duchovní kořeny? Jaké měl zázemí a na čem stavěl duchovní život? Nebyl spíše reformátorem zbožnosti a pastýřem duší než kritikem nešvarů či napravovatelem církevních pořádků?
Jaroslav VOKOUN je ekumenický teolog, monograficky se věnoval otázce Petrova primátu v lutersko-katolickém dialogu. Je farářem ČCE a doktorem teologie na katolické a docentem teologie na evangelické teologické fakultě. Vydal mj. knížku „ Luther - finále středověké zbožnosti“.

středa 22. 11. 2017 - Jan MOLÁČEK: Česká politická scéna v kontextu Evropy, Evropské a křesťanské hodnoty (diskuzní večer)
Pohlédneme na povolební vývoj u nás a na náš vztah k Evropské unii. Jaké jsou problémy a jaký máme přínos z EU? Jsme rukojmí nebo černí pasažéři Evropy? Máme co Evropě nabídnout? Jaká je naše orientace? Kam patříme? Jakou rychlost zařadit?
Jan Moláček je nezávislý novinář, reportér a moderátor. Byl zahraničním zpravodajem ČT na Blízkém Východě, v Berlíně, Moskvě a Vídni. Věnuje se investigativní žurnalistice, působil v redakci Reportérů ČT. V poslední době mj. moderuje v Českém rozhlase Dvacet minut Radiožurnálu.

Pravidelné místo a čas konání: ve sboru Českobratrské církve evangelické v Husově ulici 199/15 v Ml. Boleslavi vždy v 19:00 h.

Místní skupina v Mladé Boleslavi

Místní skupina v Mladé Boleslavi byla založena v r. 1994.
Kontakt: Miroslav Jirounek
tel.: 724 036 963, e-mail: jirounek@essentials.cz

Přehled již uskutečněných akcí

V přiložených souborech vidíte celou historii místní skupiny.

Ke stažení: ka-history-3.pdf, 634 kB; ka_20_let.pdf, 398 kB

Já ti pomohu, praví Bůh. (Iz 41,13)