Církevní restituce rozdělují společnost

18.08.2012, autor: M. Mareš, kategorie: Obecné info
Několik názorů na zbytečně příliš horké téma

V našem státě je polovina osob pro slabý stát a polovina pro silný stát. Proto je parlamentní většina většinou velmi těsná. I mezi křesťany jsou přirozeně příznivci obou politických modelů. Církevní restituce čekají přes dvacet let na vyřešení. Vládní koalice připravila návrh zákona, který byl církvemi odsouhlasen. Přirozeným právem opozice je oponovat. Pokud by oponentura byla věcná, mohlo by to definitivnímu znění zákona a tím i církvi pomoci. Bohu žel opozice ve snaze získat volební hlasy od něvěřící většiny našeho národa nastartovala lživou kampaň. Tvrdí, že jde o dar církvi (zástupci opozice byli v Kasalově komisi a miliardové nacenění majetku odsouhlasili).
Předseda ČSSD nyní navrhnul nahradit finanční odškodnění církví zavedením asignací. Podobný hlas se objevil též v ODS.
Správnou roli církví velmi výstižně formuloval ve svém dnešním příspěvku do Křesťanského týdeníku R. Kubičko:
A v neposlední řadě by církve měly více přispět ke sjednocování společnosti než k jejímu rozdělování. Jen tak naplní své poslání a i mnozí ti, co jim teď nepřejí, alespoň uznají jejich celospolečenskou prospěšnost.

R. Kubičko Církevní restituce rozdělují společnost

Převzato z KT33 Jasné ne nenávistné kampani ČSSD

Stanovisko předkladatele zákona Dopis náměstka ministra kultury F. Mikeše B. Klepetkovi

Vyjádření předsedy vlády Petr Nečas: Majetkové narovnání je rozpočtově šetrnější než současný stav

Výsledek ze senátu dne 15.8. Jak hlasovali senátoři pro zákon o majetkovém vyrovnání

Názor J. Kasala Tvrdé zhodnocení současného stavu restitucí. Článek Jana Kasala na Idnes.cz.

Návrh předsedy ČSSD Sobotka: Finanční kompenzace církvím může nahradit církevní daň

Hlas z ODS proti poskytnutí finanční náhrady Hynek Fajmon: NE církevním restitucím

Popis několika zahraničních modelů financování církve Volič by měl mít jasno