Kněžský příběh v mezní situaci

10.06.2012, autor: M. Mareš, kategorie: Stalo se
Lidický farář Josef Štemberka byl mimořádným svědkem víry

KT č. 23 se několika články vrací k lidické tragédii, ale k hrdinství:

P. Josef Štemberka byl při přepadení obce brutálně napaden a zkopán. Fyzicky ho týral zejména příslušník kladenského gestapa Max Rostock, který po válce pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost. Podle řady svědectví zůstal P. Štemberka do poslední chvíle se svými farníky, dodával jim odvahu, modlil se s nimi a morálně je v této mezní situaci podporoval. Jeho postoj přispěl k vnitřní vyrovnanosti všech popravovaných lidických mužů (z článku J. Šebka).

Málo známý lidický farář Josef Štemberka

Příběh vsi, která se stala symbolem

Lidice měly zásadní význam jako bod zvratu - to řekl dnes náš předseda vlády P. Nečas.

Zásadním a velice poučným způsobem se k lidickému příběhu vyjádřil 7.6. nový německý prezident J. Gauck:

Prezident obdržel dopis od prezidenta Spolkové republiky Německo