Hlavní menu:


Svobodnější a lidštější

17.11.2014, autor: M. Mareš, kategorie: 1989
Svobodnější a lidštější
25 let od pádu komunistické totality

Městská oslava 25. výročí 17. listopadu měla důstojný průběh. Oslavu zahájila píseň sboru Boleslav. Primátor R. Nwelati zmínil, že není samozřejmé, že máme svobodu. Vyzval k tomu, abychom si demokracie vážili a vychovávali k ní i naše děti. Pan Kopal potom tradičně zazpíval státní hymnu, na kterou navázalo historické shrnutí L. Beneše. Za církve letos promluvil Jabub Škarvan, kazatel Církve bratrské. Z jeho projevu vyjímám: Žel i my jako církve si jen pomalu hledáme místo v nové svobodnější společnosti a jen pomalu se nám daří obnovit to, co jsme pro společnost dělali před nástupem komunismu, který vše zdecimoval. Církev dostala v posledních letech novou příležitost i výzvu k vnitřní obnově a aktivnější roli ve společnosti. Události posledního roku nám připomínají, že svoboda není něco, co je nám dáno jednou pro vždy. O svobodu je třeba neustále vést zápas. Jinak ji ztrácíme! Celý text promluvy naleznete v příloze. Posledním řečníkem byl A. Beznoska. Městskou oslavu zakončila píseň sboru Boleslav.
Na oslavu byl pozván mluvčí OF, tehdejší farář CČSH. Omluvil se ale pro časový střet s jinou povinností. Po skončení městské akce promluvila ještě paní Marie Kautská, která byla v Mladé Boleslavi u vzniku OF na husitské faře: Co dnes pokazíme, budeme dlouho a těžko napravovat. Vyjádřila naději v mladé, že Jednou budem dál tak, jak před 25-ti lety zpívala s Petrem Pospíšilem před soudem. Celý text promluvy M. Kautské najdete ve druhé příloze.
Ekumenické promluvy z let 2010-2013 naleznete zde

Ke stažení: Par-slov-k-25.pdf, 82 kB; Vzpominam_Kautska.pdf, 36 kB

Listopad2014

Listopad2014
17.11.2014 13:32:09

Oslava 25. výročí 17. listopadu 1989


Biblický citát na dnešní den
Býváme bezradní, ale ne zoufalí. (2 Kor 4,8)
Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav | Tel.: 326 324 115 | E-mail: rkfarnost_mb@centrum.cz
© Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2007 |