Turínské plátno - němý, ale výmluvný svědek vzkříšení

24.05.2018, autor: M. Mareš, kategorie: Křesťanská akademie
Přednáška otce biskupa Františka Radkovského 23.5.

Otec biskup zahájil svoji návštěvu v kostele NPM. V promluvě nás vyzval, abychom měli srdce otevřená pro všechny hledající.
Z historických souvislostí je toto nejpravděpobnější počáteční trajektorie pohybu:
- Jeruzalém (doloženo pyly, otisky palestinských květů z jarního období)
- Edessa 1.-6. století, r. 525 plátno objeveno ve výklenku záp. brány
- sinajský klášter sv. Kateřiny (doloženo pyly)
V 6. století nastává zlom v zobrazování Krista, zcela nově a zcela masově začal být zobrazován jako vousatý muž. Nejstarší je v tomto smyslu právě ikona ze sinajského kláštera, která jakoby z oka vypadla právě vyobrazení na turínském plátně.
Některé ze včera promítaných zobrazení i podrobnější popis historie plátna viz link .

Otec biskup dále zmínil vědecká zkoumání látky, otisky mincí a nápisy na plátně. Ve druhé části popisoval přesné zrcadlení popisných biblických veršů v zobrazeních na plátně. Závěr je zřejmý - skoro jistě jde skutečně o plátno, ve kterém byl Ježíš Kristus zabalen.

Popisný rozhovor s otcem biskupem z Radia Proglas