Volba prezidenta

09.01.2013, autor: M. Mareš, kategorie: Obecné info
V pátek a sobotu budeme poprvé volit - je důležité, koho vybereme

Prezident není formální figurou, byť nejsme prezidentskou republikou. Významnou pravomocí prezidenta je jmenování ústavních soudců a bankovní rady. Koho z kandidátů si dovedete představit v roli úspěšného jednatele s ruským prezidentem Putinem? Prezident by měl umět rozpoznávat projevy "normalizace" a nazývat je pravými jmény. Můžeme mít prezidenta, kterého si budeme vážit. Jenom si ho musíme zvolit.

Náhled na názory kandidátů poskytuje anketa portálu KřesťanDnes Přehled odpovědí

Dva úvahové články o kritériích volby v současné politické situaci:
Vrcholí kampaň prezidentských kandidátů - jak vybrat svého?
Směle k rudým zítřkům?

Alespoň dva kandidáty katolického vyznání si představme blíže:
Paní Roithovou bude volit např. arcibiskup J. Graubner.
Životopis
Kandidaturu pana Schwarzenberga podporuje např. biskup V. Malý.
Životopis

Převzato ze zprávy Christnetu dne 9.1.:
Katolický kněz a profesor Tomáš Halík dnes ve videu zveřejněném na serveru Youtube podpořil prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. Halík řekl, že ho zná dlouhé roky osobně a cení si jeho noblesy, mezinárodních zkušenosti i smyslu pro humor. Pozitivně se v jiném předvolebním videu Halík vyjadřuje i o Zuzaně Roithové a uvádí, že její kandidaturu vítá. "Nedal jsem žádnému kandidátovi přímou podporu, avšak uvítal jsem velmi srdečně a upřímně kandidaturu těchto dvou osobností, kterých si velmi vážím, dobře je osobně znám a z každého z nich v prezidentském křesle bych měl radost. Nyní by měl každý volič, jimž jsou blízci jako mně, udělat racionální úvahu, koho volit, aby alespoň jeden z nich se dostal do druhého kola - pak by dokonce mohl mít dobrou šanci na zvolení," odpověděl Halík na dotaz magazínu Christnet.cz, zda je možné některé z videí brát jako přímou podporu některému z kandidátů.