přednáška České křesťanské akademie

25.04.2024 18:00 [čtvrtek], kategorie: Křesťanská akademie
sbor Českobratrské církve evangelické v Husově ulici 199/15

J. Blahoslav je jednou z nejznámějších postav Jednoty bratrské. Byl knězem a biskupem, tvořivě zasáhl do několika oborů. Kromě teologických pojednání psal i díla historická, jazykovědná a muzikologická, v Ivančicích zřídil a vedl tiskárnu a gymnázium. Jeho osobnost se formovala také v Mladé Boleslavi, kde napsal své první práce a připravoval se na dráhu duchovního. Je autorem prvního českého překladu Nového zákona z řečtiny (přejatého do Bible kralické).
Jiří Just je český historik, pracuje v oddělení dějin raného novověku v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se českou reformací v evropském kontextu, zejména jednotou bratrskou. Je členem projektu Acta Unitatis Fratrum a vydavatelem písemností z Archivu Matouše Konečného.

Co má člověk z celé své námahy? (Kaz 1,3)