přednáška České křesťanské akademie

19.05.2015 19:00 [úterý], kategorie: Křesťanská akademie
Sborový dům Církve adventistů (Lávka) v Dukelské ul. 1443/ 31

Upálení M. Jana Husa zanechalo v našich dějinách temnou stopu. Kostnický koncil, který měl původně řešit causu reformationis církve, se proměnil v soudní tribunál, který vynesl krutý rozsudek nad tímto mužem. Jakého typu tato obvinění byla? Byl Hus opravdu upálen proto, že kritizoval morální úpadek života kněžstva? Jakou roli na jeho tragickém konci mělo politikaření, dobové pojetí práva či dogmatické stereotypy dobového scholastického uvažování?
Martin Chadima je teologem, pedagogem a duchovním Církve československé husitské. Svůj dlouhodobý zájem o Husův odkaz zúročil také jako člen "Komise pro studium problematiky spojené s osobností, životem a dílem mistra Jana Husa" při České biskupské konferenci. Vrcholem snah této komise bylo uznání Husa coby "reformátora" z úst papeže Jana Pavla II. v roce 1999.

Spravedlivému rovnáš cestu, Pane. (Iz 26,7)