Instalace kanovníků litoměřické kapituly

12.02.2011 10:00 [sobota], kategorie: Jednorázové
katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích

Kanovníci jsou nejbližšími spolupracovníky biskupa a obvykle byli jmenováni po jednom v závislosti na obsazení beneficií. V posledních sto letech proběhly dvě velké instalace kanovníků, a to na počátku biskupské služby Štěpána kardinála Trochty (v roce 1951) a později v 90. letech za biskupa Mons. Josefa Koukla. Ani jedna z nich však nedosáhla velikosti té, která se bude konat v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích v sobotu 12. února 2011 od 10.00 hodin.

Litoměřická kapitula je druhou nejstarší institucí svého druhu v České republice. S kostelem sv. Štěpána ji založil v roce 1057 kníže Spytihněv II., což dosvědčuje tzv. Zakládací listina kapituly litoměřické, dochovaná v originále ve fondu litoměřické kapituly, deponovaném ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Jedná se o vůbec nejstarší českou listinu vůbec, do níž byla na počátku 13. století vepsána i první česká písemně doložená věta.

Dějiny katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích se dělí na dvě období –na původní kolegiátní kapitulu (1057-1655) a po vzniku biskupství na katedrální kapitulu (1655-dosud).

Kapitula je tvořena kanovníky, v jejím čele stojí kapitulní probošt, jehož zástupcem je kapitulní děkan. Původním úkolem kanovníků byla především slavná liturgie, kterou měli vykonávat v katedrále. Výrazným způsobem se rovněž podíleli na výuce v proslulé katedrální škole, která byla důležitým centrem vzdělanosti v celých severních Čechách.

Po vzniku biskupství fungovala litoměřická kapitula v jeho stínu. Byla sice povýšena z kolegiátní na katedrální, avšak v podstatě tím ztratila na samostatnosti. Kanovníci se od této doby stali nejbližšími spolupracovníky biskupa, jemuž pomáhali – obvykle jako vysocí úředníci v rámci biskupské kurie – při správě diecéze. Bývalo rovněž dost obvyklé, že z původních kanovníků býval vybírán nový litoměřický biskup.

Jmenováním nových kanovníků, které bylo vyhlášeno při poutní mši svaté v katedrále sv. Štěpána dne 26. prosince 2010 biskupem litoměřickým Mons. Janem Baxantem (biskup jmenoval pět nových sídelních kanovníků a pět nových čestných kanovníků), byla katedrální kapitula obnovena a posílena –aby byla společenstvím kněží, spolehlivých a blízkých spolupracovníků litoměřického biskupa. Dnešním posláním kanovníků je péče o katedrálu a tamní slavnostní liturgii, opomenout však nelze službu v oblasti vědecké, kulturní a obecně společenské.

V současné době má litoměřická kapitula čtyři sídelní, tři čestné a dva emeritní kanovníky.

Nechte děti přicházet ke mně. (Mt 19,14)