Rozjímání nad filmem

05.11.2015 19:15 [čtvrtek], kategorie: Jednorázové
19:15, fara

1. 10. MRTVÝ MUŽ PŘICHÁZÍ (Dead Man Walking), režie Tim Robbins, hrají Susan Sarandonová, Sean Penn; Velká Británie / USA, 1995, 122 min.
Drama o vině a pokání, o spravedlnosti a milosrdenství. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Snímek vznikl podle stejnojmenného bestselleru, v němž řeholnice Helen Prejeanová vypráví zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová, která byla za svůj výkon oceněna Oscarem.

5. 11. STROM ŽIVOTA (The Tree of Life), režie Terrence Malick, hrají Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain; USA 2011, 133 min.
Filmová symfonie o stvoření a věčnosti. Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. O léta později je Jack ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život? Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, skrz který promlouvá Bůh.

3. 12. MISIE (The Mission), režie Roland Joffé, hrají Robert De Niro, Jeremy Irons, Velká Británie, 1986, 125 min.
Slavné drama z jezuitských misií v paraguayských pralesích proslavené nádhernou kamerou a hudbou a zařazené též na vatikánský seznam významných filmů. Děj výpravného příběhu se odehrává v roce 1750 ve španělských a portugalských koloniích Jižní Ameriky. Obchodník s otroky (Robert de Niro) je obávaný pro svou vznětlivou povahu. V souboji o ženu zabije svého bratra, ale pozdější výčitky jej přinutí hledat možnost, jak odčinit svou vinu. Vydává se na nebezpečnou misijní cestu po boku kněze Gabriela (Jeremy Irons).

Nepřítel rozházel mezi pšenici plevel a odešel. (Mt 13,25)