Hlavní menu:


Buďme schopni si všimnout, když naši svobodu cokoli ohrožuje

17.11.2022, autor: M. Mareš, foto M. Mareš, kategorie: 1989
Buďme schopni si všimnout, když naši svobodu cokoli ohrožuje
Městská oslava 17.11.

Dnešní oslavu jako obvykle zahájila píseň sboru Boleslav. Z projevu náměstkyně primátora M. Kašpárkové: "Minulost změnit nemůžeme, máme však v rukou svoji budoucnost. Především bychom se neměli bát svobodného rozhodování. Mluvit otevřeně neznamená pouze komunikovat mezi sebou, ale porozumět si."
Po projevu historika L. Beneše následoval projev J. Hudce, faráře ČCE, z kterého vyjímám: Není jedno, když mnozí nekriticky naslouchají heslům typu: „přestaňme kritizovat Rusko a pomáhat Ukrajině, bude levnější plyn!“ Vykresluje to podivný obrázek o nás. Jako bychom si najednou nebyli zcela jistí, kdo je původcem zla, které přináší těžkosti do našich domovů, a také nesmírné bolesti a zkázu napadenému národu. Boj za svobodu a demokracii předpokládá, že do něj někdo vloží svou energii, svůj čas, své síly, i svou kreativitu v hledání, jak rozkladným silám odolávat.

Nebojme se přijímat odpovědnost za svět kolem, za svět blízký i vzdálený. Ono se nám to v dobrém vrátí, i když odpovědnost s sebou nese i velké nároky. Učme se neustále kritickému myšlení. Ono se stává jedinou hrází proti lžím a dezinformacím. Umějme také vždy a jednoznačně pojmenovávat zlo. Dnes třeba to, které nedaleko od nás útočí na suverénní stát. A nakonec buďme bdělí. Buďme schopni si všimnout, když naši svobodu cokoli ohrožuje. Buďme ochotni napínat všechny své síly tak, aby naše země vždy směřovala právě ke svobodě a demokracii.

Celý projev J. Hudce je v příloze

Reportáž z oslavy na mb-net.cz včetně fotogalerie

Odkazy na minulé projevy:
2021 ČCE J. Hudec
2019 ŘKC J. Janeček
2018 CB J. Hudec
2017 CB J. Škarvan
2016 CASD S. Lanc
2015 ČCE J. Hudec
2014 CB J. Škarvan
2013 ŘKC M. Mareš
2012 CB J. Čančík
2011 CČSH L. Kopřivová
2010 ČCE V. Hurt

Ke stažení: Projev J. Hudce, 228 kB

1989-2022

1989-2022
17.11.2022 16:27:13

Biblický citát na dnešní den
Nezakolísám. (Ž 16,8)
Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav | Tel.: 326 324 115 | E-mail: rkfarnost_mb@centrum.cz
© Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2007 |