Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

17.11.2021, autor: M. Mareš, foto M. Mareš, kategorie: 1989
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

Není třeba nostalgie, ale poučení. I před 32 lety bylo třeba odvahy k prolomení komunistické vševlády, která tu měla být na věčné časy. Tehdejší šance se chopili mladí, potom již iniciativu převzalo Občanské forum – konkrétně v našem městě byl prvním iniciátorem a mluvčím OF farář CČH A. Jelínek.
Před rokem se pro covid oslava nekonala, dnes jsme opět mohli navázat na předchozí oslavy. V úvodu zazpíval tradičně Boleslavan, následoval projev náměstkyně primátora M. Kašpárkové, ve kterém zmínila společný jmenovatel 17.11. roku 1939 a 1989 – touhu a odhodlání vyjít z nesvobody. Následoval projev historika L. Beneše. Závěrečný ekumenický projev měl J. Hudec, farář ČCE. Alespoň několik myšlenek z projevu:
Zůstat ve střehu, když se naši politici začnou podbízet autoritářským režimům, když hrozí narušení nezávislosti soudů, když korupce začne prorůstat do nejvyšších pater politiky. Zachovat bdělost, když se propojí média s vládnoucí mocí.
I dnes je třeba dávat mladší generaci dostatek prostoru. Umí lépe pojmenovat aktuální područí a vidět hrozby, které přichází.
17. listopad můžeme každoročně vnímat jako potřebné zastavení na té dlouhé cestě. Jako svátek ohlédnutí se, odkud a kam jsme zatím došli. Vnímám ho ale i jako svátek vděčnosti za zlomový moment, který nám otevřel neskutečné možnosti svobodně rozvíjet své myšlenky, touhy a talenty. 17. listopad má být i připomínkou odpovědnosti zasazovat se o pokračování a předávání toho našeho „už nikdy více“ dalším generacím. Kéž zůstává dnešní svátek povzbuzením všem, kdo pochopili, že je třeba se v každé době aktivně podílet na zápasech za svobodu a demokracii. A kéž zůstává korektivem těchto bojů heslo Sametové revoluce: pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Celý projev je v příloze

Reportáž z oslavy na mb-net.cz včetně fotogalerie

Odkazy na minulé projevy:
2019 ŘKC J. Janeček
2018 CB J. Hudec